רבבות אלפי בני ישראל שפקדו את ציונו המצויינת של הרה"ק רבי נחמן מברסלב זי"ע באומן בימות השנה, נתקלו במרפאת 'איחוד הצלה – אוקראינה' המאוישת 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, 365 יום בשנה, ברופאים המעניקים שירותי רפואה מקצועיים לבאים אומנה. במרפאה ישנו גם מגוון רחב של תרופות ביניהן המצילות חיים, והיא מעניקה שירותי רפואה משך כל ימות השנה לאלפים הבאים בשערי אוקראינה הנזקקים לשרותיה.

מעלה יתירה ונחוצה יש לה למרפאת 'איחוד הצלה אוקראינה', בהיותה כהדס במדבר. שכן חסרונם של בתי רפואה המסוגלים להעניק שרות רפואי מקצועי באוקראינה ניכר ביותר, והופך את מרפאות 'איחוד הצלה אוקראינה' לכתובת בלעדית ליהודים הנזקקים לשרותי רפואה.

מלבד המרפאה הקבועה הפעילה באומן, מפעילים 'איחוד הצלה אוקראינה' מרפאות ניידות בימי הילולא בהם מתכנסים ובאים מכל רחבי העולם יהודים לשפוך שיח על קבר הצדיק ביום ההילולא. בה מגישים שרותי עזרה ראשונה ורפואת חירום על ידי רופאים ומגישי עזרה ראשונה. בימי חג השבועות – יו"ט ראשון ושני – יומא דהילולא של אור שבעת הימים מרנא הבעש"ט זיע"א, פעילה המרפאה הניידת במעזבוז העיירה, ומעניקה שרותי רפואה לחסידים ואנשי מעשה המתכנסים ובאים להילולא קדישא.

כך גם בהילולות הצדיקים רבי ישראל מוולעדניק זיע"א, ובעל התניא זיע"א בהאדיטש, החלים בימות החורף, הפעילים המסורים של 'איחוד הצלה – אוקראינה', מתייצבים על משמרתם בלווית המרפאה הניידת, על כל צרה שלא תבוא. וכמעשיהם בווילעדניק ובהאדיטש, כך מעשיהם בכל מקום אליו מתאספים שלומי אמוני ישראל, המרפאה הניידת שם, מעניקה שרות רפואי חינם לכל דורש ומבקש.

חצרות חסידיות רבות שערכו מסע המוני לקברי הצדיקים באוקראינה, כדוגמת באיאן, בעלזא מכנובקא, וויזניץ, נהנו משירותי המרפאה הניידת של 'איחוד הצלה אוקראינה'.

במצבי חירום רפואים, עומד לרשות מתנדבי 'איחוד הצלה אוקראינה' האמבולנס, המאובזר במיטב המכשור הנצרך להצלת חיי אדם. האמבולנס משמש את 'איחוד הצלה אוקראינה' בנאמנות, ומלווה אותם בעשרות מקרים של הצלת חיי אדם, והגשת סיוע רפואי קריטי.

בנוסף משמש האמבולנס את הארגון להסעת חולים ממקום למקום, וכן נוטל חבל פעיל במערך ההטסות הרפואיות, כשהוא נכנס לשדות התעופה ומגיע עד כבש המטוס.

'איחוד הצלה אוקראינה' מפעיל מערך מתנדבים בפריסה ארצית, שיוכלו לתת מענה מיידי מהיר  ומקצוע, לכל מקרה חירום רפואי שיתרחש ל"ע. הארגון גם מכשיר מתנדבים, באמצעות קורסים אינטנסיביים, בהשמת דגש על מקצועיות ויעילות.

בנוסף מחדש הארגון בכל עת את המכשור הנמצא ברשותו וברשות המתנדבים, בכדי שיוכלו להעניק את הטיפול המתבקש ביעילות מרבית.

פעילות ענפה לכשעצמה, היא מערכת ההטסות הרפואיות המנוצחת תחת שרביטו של יו"ר
'איחוד הצלה – אוקראינה'. אם מדובר בהטסה דחופה של חולה שנפצע או חלה קשות בשהותו באוקראינה, או אם חלילה מדובר בהטסה של גופות הנפטרים ז"ל, 'איחוד הצלה  - אוקראינה' מסדירים את הביורוקרטיה הסבוכה במהירות וביעילות.

אם ארע חלילה שבמהלך מסע ברחבי אוקראינה נזקק אחד מבני הקבוצה לטיפול חרום רפואי שיציל את חייו. ובעת שאין בכוחם של שירותי הרפואה הקיימת באזור לתת מענה, נערכים ב'איחוד הצלה – אוקראינה' להטסה דחופה ובהולה של החולה, לבית חולים קרוב או רחוק. מתנדבי 'איחוד הצלה – אוקראינה' מלווים את החולים המוטסים אל שדה התעופה בצאתם ובבואם.

הצלת החיים הנובעת ממהירות הפעולה הוכיחה את עצמה שוב ושוב, וחייהם של רבים ניצלו הודות לפעילות הברוכה של 'איחוד הצלה אוקראינה'.

כך גם במקרי אסון ר"ל בהם יש צורך להטיס גופותיהם של נפטרים, הארגון מטפל בזריזות ובמקצועיות בכל הליכי הבירוקרטיה, טפסים ואישורים, תוך עמידה איתנה על משמר כבוד המת.

'איחוד הצלה - אוקראינה' מהווה שלוחה מרכזית באוקראינה לפרוייקט 'מחוברים לחיים' שמופעל בארץ הקודש על ידי ארגון 'עזר מציון', ומטרתו לשנע תרופות וציוד רפואי לכל יהודי בעולם. 'איחוד הצלה – אוקראינה' עומדים בקשר מתמיד עם רבני וראשי הקהילות בכל תפוצות אוקראינה, ומהווים כתובת להשגת תרופות וציוד רפואי חיוני בכל מרחבי אוקראינה.

היעילות של המיזם היא מהירה ומירבית, ותרופות מצילות חיים עושות את דרכן במהירות שיא לנצרכים אליהם ברחבי אוקראינה, אודות ל'איחוד הצלה אוקראינה'.

זרועותיו של 'איחוד הצלה  - אוקראינה' שלוחות לכל פינה ומקום נידחים במרחבי אוקראינה כולה. אין קהילה או מקום יישוב יהודי באוקראינה שלא נעזרים בארגון, שפועל רבות ונצורות בתחום הרפואה ושירותי חירום ליהודי אוקראינה.

'איחוד הצלה אוקראינה' והעומד בראשו, מעניקים גם שירותי דת ברחבי אוקראינה, הן ליהודי המקום המבקשים זאת, והן לאלו המתוודעים זה עתה ליהדותם. ומלבד בריתות המילה שנערכות לילדי ישראל הקרובים והרחוקים, נימולים גם יהודים בגיל העמידה, שרק לאחרונה החלו מגלים את יהדותם.

בנוסף הארגון מקיים מערכת לפעילות חברתית דתית, באמצעות כנסים, שיעורים, סדנאות, להגברת המודעות. ומסייע בכל הקשור לענייני הדת וקיום ההלכה.

גם אחר שטופל הפצוע במקום והובהל לבית החולים, לא נוטשים אותו מתנדבי 'איחוד הצלה אוקראינה', ובאים לבקרו תוך כדי שדואגים להבהיל אליו את מיטב הרופאים, ולהפנותו למקום המקצועי ביותר והטוב עבורו. לעתים החולים הם אורחים ששהו באוקראינה ללא מכר וגואל, או אז לא משים מתנדבי הארגון מעל מיטתם עד החלמתם המלאה.

גם ילדים חולים שבאו לאוקראינה למסע השתטחות על קברי הצדיקים, זכו לקבל שירותים מלאים מ'איחוד הצלה אוקראינה', שליוום לאורך כל המסע.

סייעתא דשמיא מלווה את 'איחוד הצלה  -אוקראינה' ואת העומד בראשה ר' הלל כהן שיחי', במציאת חן ומהלכים בקרב דיפלומטים ופקידי הקונסוליות בקייב. באמצעות קשר חם והדוק שיצר ר' הלל עם הקונסול הישראלי, ואישיות בכירות נוספות מסייע ר' הלל רבות במקרי חירום אליהם נקלעים יהודים באוקראינה.

יהודים שדרכונם נגנב מהם או אבד, או כל תקלה אחרת שאינה באשמתם. בשתדלנות מאומצת ובמאור פנים מסייע 'איחוד הצלה – אוקראינה' בידם, ומסדיר את העניינים לשביעות רצון כולם. גם במישור המשפטי ידיו רב לו בעזרה וסיוע.

הדברים מקבלים יתר חשיבות כשמדובר בהטסות חרום רפואיות, או ר"ל בהטסת ארונות קבורה, אזי, הקשרים הדיפלומטיים, והעבודה הנאותה והמקצועית, מחוללים פלאות ומפעימים כל שומע.